Amacımız

Akdeniz Üniversitesi Girişimcilik ve İş Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKGİM) girişimcilik ve yenilikçilik kültürünü üniversite ve bölge düzeyinde yaygınlaştırmak, girişimcilik konusunda bilimsel düzeyde bilgi üretmek ve yaymak için bilimsel araştırma ve eğitim projeleri düzenlemek ve üniversite ile sanayi işbirliğini geliştirmek üzere 2007 yılında kurulmuştur.

AKGİM,  kamu kurumları,  yerel yönetimler, iş dünyası ve üniversite arasında bir köprü vazifesi görerek yeni, keşfedilmemiş fırsatlara imkân sağlayan ve başarılı bir girişimci olmak isteyen kişilerin gelişimine katkıda bulunarak onlara yön gösteren bir Merkezdir.

AKGİM’de bu amaçla, Üniversitemizde kayıtlı öğrencilerimizin ve akademik personel olarak çalışanların başvurabileceği TÜBİTAK Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri düzenlenmektedir. Ayrıca, muhtelif kurum ve kuruluşların işbirliğiyle de sürdürülen Temel Seviye Girişimcilik Eğitim programlarından, toplumun her kesiminden girişimci adayı faydalanabilmektedir. Girişimci adayları eğitim programlarında aldıkları sertifikalar ile kamunun sunduğu girişimci teşviklerine başvurabilmektedir. Böylece Merkez’imiz, Akdeniz Üniversitesi’nin“Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi” inde “Girişimcilik ve Yenilikçilik Kültürü” kapsamındaki konumunu yükseltme yolundaki çabaları ile ekonomide canlanmaya katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Merkezimiz, girişimcilik konusundaki projeleri, iş fikri yarışmaları, iş dünyasından çeşitli sivil toplum örgütleri ile sürdürülen ortaklaşa girişimcilik faaliyetleri, panel, seminer ve konferans gibi buluşmalar yoluyla girişimciliğin geliştirilmesi için etkili bir ortam yaratılmasını amaçlamaktadır.

Misyon

Girişimcilik konusunda üniversite ve bölgede bilinç ve bilgi düzeyini artırarak girişimci adaylarını teşvik eden ve gelişimlerine katkı sağlayan ve bu yolla girişimcilik ekosistemine değer katan faaliyetleri sürdürmektir.

Vizyon

Girişimcilik ekosistemi içerisinde temel dayanakları,; teknolojik ilerleme, yenilikçilik ve çevreye duyarlılık olan girişimlere yol gösterme konusunda öncü bir kurum olmaktır.

İletişim

Akdeniz Üniversitesi Girişimcilik ve İş Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKGİM)
Dumlupınar Bulvarı Akdeniz Üniversitesi Merkez Kampüsü Enstitüler Binası A Blok Kat 4 07058 /Antalya/Türkiye
Tel: +90 (0242) 227 53 10
Tel: